Procedure oko upisa na fakultet izgledaju komplikovano za sve, ali za neke porodice to predstavlja poseban izazov. Šta posle srednje škole ili gimnazije, izbor fakulteta, prijemni ispiti i profesionalna budućnost je velika briga kako za buduće studente, tako i za roditelje (možda čak i više za roditelje). Profesionalna orijentacija vodi do profesionalne karijere, tako da razgovori o izboru fakulteta, a samim tim i o izboru karijere stvaraju anksioznost i strah od greške. Pored toga, period kada naš obrazovni sistem zahteva donošenje ovakve važne odluke je i period prelaska iz adolescencije u odraslo životno doba, što dodatno celokupnu situaciju čini još stresnijom. Iz ovog razloga potrebno je ohrabriti decu da imaju poverenja u sebe i da uvek postoji neko rešenje.

Foto: pxfuel.com
O čemu sve treba voditi računa?
- Vaše mesto je presudno u pomoći Vašem detetu da napravi pravi izbor. Međutim, roditelji prenose, ponekad i nesvesno, svoje viđenje poslovnog sveta, ishoda studija i budućnosti određenih profesija. Iako možda sa Vaše tačke gledišta i ne izgleda sve sjajno, vodite računa da ne obeshrabrite decu. Potrebno je pričati o poslu i o karijeri, ali otvoriti se i prema domenima koje ne poznajete dovoljno, jer možda upravo oni predstavljaju budućnost Vašeg deteta.
“Dok sam išao u školu, pitali su me šta želim da budem kada odrastem. Odgovorio sam “Srećan”. Rekli su mi da nisam razumeo pitanje, a ja sam im odgovorio da nisu razumeli život.“ – John Lennon
- Roditeljska uloga je pre svega da vode dijalog, da se pažljivo upoznaju sa ukusima, radostima i teškoćama budućih studenata. Saslušajte ih pažljivo i postavljajte im pitanja kako bi otkrili šta tačno žele i ohrabrite ih da se upoznaju i sa nečim novim ili manje poznatim. Međutim, imajte na umu da je reč o njihovom životu i o njihovoj karijeri i naglasite im da konačnu odluku treba oni da donesu, a da ste Vi tu uvek da im pomognete kolioko je u Vašoj moći.
- Ukoliko je dete apsolutno sigurno šta želi da studira, roditelj mora da isprati izbor deteta, kakav god on bio, ne zaboravaljajući pri tom da nije on u glavnoj ulozi, već njegov(a) sin ili ćerka. Ukoliko pokušate nešto na silu da promenite, možete da postignete samo kontraefekat. Dete uvek može da kaže:
„Ovo si ti hteo da studiram, ja to nikada nisam hteo/la, zato ne mogu da položim ispit ili nisam završio/la fakultet“.
- Pripremite uvek nekoliko opcija, ako ne uspe ona koju ste najviše želeli, postoji uvek neka alternativa. Postoje i jako dobri privatni fakulteti, a i mogućnost da se prebaci sa jednog fakulteta na drugi. Na našem blogu možete pogledati i koje razlike postoje između državnih i privatnih fakulteta.

Foto: hippopx
- Dobro se informišite, razgovarajte sa nastavnicima, istražitite različite mogućnosti, posetite studentske sajmove, veb stranice, savetnike za profesionalnu orjentaciju, testove orijentacije itd.
- Dajte vremena deci da razmisle o svojim projekatima i o svojim izborima. Na kraju, nemojte se bojati pogrešnih odluka, uvek postoji mogućnost da se promeni fakultet ili studijski program. Samnjite pritisak i time što ćete ih ohrabriti da ništa nije strašno i ako se ne položi prijemni ispit za fokultet na kome su konkurisali. Taj prijemni ispit može da važi za neki drugi fakultet (mnogi fakulteti priznaju prijemne ispite sa drugih fakulteta). U krajnjem slučaju uvek može da pokuša i naredne godine, a u međuvremenu da se dobro pripremi i da se razmisli i o drugim mogućnostima.